Na Štěpána se můžete vydat na koledu na hrad, do kláštera nebo třeba do mlýna

Vánoce 2014

Druhý svátek vánoční je tradičně dnem svatoštěpánského koledování. Vánoční písně si můžete poslechnout či zazpívat i na některém z hradů, zámků a kostelů ve správě Národního památkového ústavu. Jinde se můžete podívat, jak vypadaly vánoční oslavy šlechty či služebnictva, nebo si prohlédnout živý betlém.

Za vánočními tradicemi můžete vyrazit do kláštera v Kladrubech, kde se bude v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie konat mše svatá k svátku svatého Štěpána. Nádvoří kláštera pak oživí betlém. Sváteční atmosféru můžete nasát také na varhanním koncertu v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Kdo si chce zazpívat koledy, může navštívit klášter Zlatá Koruna, zpěváky tam na varhany doprovodí Markéta Králová a na nástroj gamba Kateřina Zemanová.

Štěpánská koleda v ratibořickém Babiččině údolí nabídne program ve svátečně vyzdobeném Rudolfově mlýně, kde si spolu s malými koledníky můžete u jesliček zazpívat staré české koledy. Milovníci vánočních písní nepřijdou zkrátka ani na hradě Bouzov, kromě zpívání si děti mohou vyzkoušet svou zručnost ve vánoční dílně.

Již tradičně bude na Štěpána otevřená brána buchlovského zámku. Na nádvoří čeká návštěvníky zpívání koled a živý betlém s klaněním tří králů. Přístupné budou také některé místnosti mimo prohlídkovou trasu, v nichž zájemci zjistí, jak se slavily Vánoce u Berchtoldů, posledních majitelů hradu.

Sváteční prohlídky na Hrubém Rohozci zase prozradí, jak Vánoce slavila rodina Des Fours Walderode, ale i jaké sváteční zvyky dodržovalo zámecké služebnictvo. Vánoční prohlídky na hradě a zámku v Horšovském Týně připomínají vývoj vánočních stromků, ozdob a betlémů. Návštěvníci budou mít možnost podívat se na staré ozdoby a betlémy, které se zde dochovaly po šlechtickém rodě Trauttmansdorffů.

Na prohlídky vánočně vyzdobených historických sálů zve také zámek v Kroměříži, kde za příznivého počasí navíc bude přístupná zámecká věž. A kdo bude mít vánočních tradic nad hlavu, může vyrazit na zámek Sychrov a prožít podvečer v rytmu swingu.

 • 25. 12. 2016

Související akce

Netradiční prohlídka

Vánoční prohlídky na Horšovském Týně

 • Horšovský Týn ()
 • 26. 12. 2016–31. 12. 2016
 • 10.00–15.00
 • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele
Pro děti

Štěpánská koleda v ratibořickém Babiččině údolí

 • Babiččino údolí v Ratibořicích ()
 • 26. 12. 2017
 • 17.00–18.00
Netradiční prohlídka

Vánoční hrad Bouzov

 • Bouzov ()
 • 26. 12. 2017–27. 12. 2017
 • 15.00–17.00

Související zprávy

Na Štědrý den přivítají děti i dospělé svátečně vyzdobené komnaty hradů a zámků

16. 12. 2016

Štědrý den bývá pro děti pořádně dlouhý, a tak jim i letos můžete čekání na Ježíška vyplnit výletem na některý z hradů či zámků spravovaných Národním památkovým ústavem....